Euronews e ka lartësuar xhudisten kosovare, Majlinda Kelmendin, në një shkrim kushtuar Grand Slamit të Xhudos në Dusseldorf të Gjermanisë, duke thënë se ky është rikthimi i kampiones olimpike.

Në ditën e parë, heroina kosovare Mjalindja Kelmendi, shkruan Euronews, e vazhdoi turrin e saj drejt majave në kategorinë -52 kilogramë, pasi e fitoi titullin e gjashtë Grand Slam në karrierën e saj. “Kampionia olimpike u ka treguar të gjithëve se kjo kategori i përket asaj, dhe ky është rikthimi i saj. Sulm pas sulmi nga ajo nënkupton se ajo është Gruaja e Ditës e zgjedhur nga ne”, shkruan Euronews.

Në rrugë drejt medaljes së artë, Majlinda e mposhti Verena Thumm të Gjermanisë, Odette Giuffrida të Italisë në gjysmëfinale dhe Sosorbaram Lkhagvasuren e Monglisë në finale.

Kjo nënkupton, se Majlinda e ka tani në cak titullin e botës në fund të këtij viti. / Ekspers/