Disa policë duke u përpjekur të shpërndajë protestuesit në kryeqytetin bullgar të Sofjes kanë përfunduar me fytyra dhe sy të kuq, pasi padashje e spërkatën veten me sprej lotsjellës gjatë fundjavës.

Videot që kanë grumbulluar mijëra shpërndarje në Twitter tregojnë se si të paktën një oficer policie përpiqet të spërkas me sprej një grup njerëzish që mbajnë një protestë anti-qeveritare jashtë parlamentit të Bullgarisë të shtunën pasdite, transmeton Klan Kosova.

Për fatin e keq të personave përgjegjës, era ktheu sprejin mbi policinë duke bërë që ata të tërhiqen.

Shumë prej tyre mund të shihen duke shpëlarë sytë me ujë në momentet pas incidentit, transmeton Klan Kosova.

Protestuesit u përpoqën të bllokonin rrugën kur ata bën thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe respekt për demokracinë.

Autoritetet bullgare kanë deklaruar që askush nuk është lënduar seriozisht gjatë incidentit./klankosova.tv/