Pasi “France Football” publikoi listën e 20 lojtarëve më të paguar në Botë, janë publikuar gjithashtu edhe emrat e trajnerëve që paguhen më shumë.

Listën e teknikëve më të paguar në futboll e kryeson trajneri i Atletico Madridit, Diego Simeone, që fiton 41 milionë euro. Argjentinasi fiton 10 milionë më shumë se sa kolegu i tij, Jose Mourinho, që aktualisht është i papunë.

Më poshtë mund të shihni listën e 20 trajnerëve që kanë përfitime të mëdha nga klubi, reklamat dhe shpërblimet e tjera, vetëm në një sezon.

Renditja

1 – Diego Simeone (Atletico Madrid) 41 milionë euro në sezon

2 – Jose Mourinho (Ish-trajneri i Manchester United): 31 milionë

3 – Thierry Henry (Ish-trajneri i Monacos): 25.5 milionë,

4 – Pep Guardiola (Manchester City) 24 milionë,

5 – Ernesto Valverde (Barcelona) 23 milionë euro,

6 – Arsene Wenger (Ish-trajneri i Arsenalit) 20.5 milionë,

7 – Fabio Cannavari (Guangzhou Evergrande Taobao): 15 milionë,

8 – Massimiliano Allegri: (Juventus) 13.5 milionë,

9 – Marcello Lippi – Ekipi Kombëtar i Kinës: 13 milionë euro,

10 – Jurgen Klopp (Liverpool) 13 milionë,

11 – Leonardo Jardim (Monaco): 13 milionë,

12 – Carlo Ancelotti: 12 milionë euro,

13 – Antonio Conte (Ish-trajneri i Chelseas): 11.3 milionë,

14 – Mauricio Pochettino: (Tottenham) 10 milionë,

15 – Luciano Spalletti: (Inter) 8.3 milionë,

16 – Vitor Pereia (Shangahi SIPG): 7.5 milionë euro,

17 – Niko Kovaç (Bayern Munchen) 7.5 milionë,

18 – Zinedine Zidane (Real Madrid) 7.5 milionë,

19 – Unai Emery (Arsenal) 7 milionë,

20 – Dragan Stojkovic (Guangzhou): 7 milionë euro në sezon