Partia Demokratike Shqiptare sonte tubimin e saj e zhvilloi ne bastionin e saj në Studeniçan, ku mori pjesë edhe lideri saj z.Menduh Thaçi.

PDSH në këto zgjedhje presidenciale përkrah kandidatin e perbashket te qeverisë bashkë me LSDM , BDI dhe Alternativën, Stevo Pendarovskin.