Xavi Hernandez mori drejtimin e ekipit të Al Sadd.

Në ndeshjen e parë të zhvilluar në drejtimin e skuadrës, ish- futbollistin e barcelonës në një moment e kanë lënë nervat , dhe u përpoq t’i nxjerrë duke goditur ç’të gjejë në tokë, por këpuca e tij nuk ishte shtrënguar sa duhet dhe fluturoi në ajër sapo legjenda spanjës hapi këmbën tërë forcë. Ishte minuta e fundit kur mbrojtësi i skuadrës vendase preku topin me dorë brenda zone, por gjyqtari nuk e akordoi penallti. Skuadra e tij barazoi me shifrat 1-1 me Al Duhalin, ndeshje e vlefshme për fazën play-off të ligës së kampionëve në Azi.