E enjte, 11 Nëntor, 2021
Është dorëzuar akuza dhe i është vazhduar paraburgimi 46-vjeçare nga Shkupi e cila midis 1 dhe 2 gushtit e kishte vrarë nënën e saj. Vrasjen makabre ajo e ka kryer në shtëpinë e tyre të...
Shpëtim Pollozhani Në emër të Këshillit për Protesta të familjarëve të dënuarve me burgje të përjetshëm dhe jo vetëm, u bëjmë thirrje të dilmi në protestë në 14 shtator 2019. Diktaturat rrëzohen vetëm në rrugë. Lejoni...
Xhevdet Hajredini, ekspert për financa, analist dhe ish-ministër i financave, në lidhje me takimin e dy liderëve maqedonas, kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski, në profilin e tij në Facebook ka shkruar...
Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në fillim erdhi me ambicie shumë të mëdha për të ndryshuar gjendjen e rënd që kishte kapluar vendin, dhe sado pak të punonte për “zbutjen” e gjendjes së...
Kryetari Kasami, nga garnitura qeverisese BDI-LSDM, si gjithnje edhe kesaj rradhe, del me propozim konkret politik, per te ndihmuar garnituren qeverisese, te del me lehte nga amullia gjithperfshirese e kaosit ne te cilin vendi perpiqet...
Shkruan Dervish Alimi, anëtar i kryesisë qendrore të Lëvizjes BESA Koncensus d.m.th. arritja e kompromisit me lëshimin pe të 2 palëve. Kur lëshon pe vetëm njëra palë d.m.th. dorëzim dhe kapitullim përpara forcës më të madhe...
Mejdi Xheladini afaristi nga fshati Nerasht i Tetovës që jeton dhe vepron ne Zvicër , aktivist i Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe veprimtar i UCK ne Luftën e Kosovës dhe asaj të Maqedonisë në 2001,...
Gazetari Urim Saliu, në një postim në rrjetin social facebook, ka shkruar se: Lëvizja BESA, është ajo opozita e shqiptarëvë të Maqedonisë, pasiqë ajo fitoj pesë mandate në zgjedhjet e kaluara dhe lideri i kësaj...
Ish-kandidati presidencial dhe ish-kryetari i DR-së Imer Selmani i ka bërë thirrje shqiptarëve që të votojnë për kandidatin presidencial të partive në pushtet Stevo Pendarovski. Ai ka qenë i pranishëm në konventën e kandidatit presidencial...
Sa më shumë që hyj/më në ujërat e ‘fëlliqura’ të politikës, fillimisht me qëllimin fisnik të dhënies së kontributit në kanalizimin e vullnetit politik të popullit që i takoj/më, aq më shumë bindem/i në vërtetësinë...