E premte, 22 Tetor, 2021
Policia e Kosovës sot ka organizuar ceremoni solemne me rastin e diplomimit të gjeneratës së 54-të. Në mesin e 416 policëve të rinj është edhe një pjesëtar emri i të cilit është i ngjashëm me atë...
Organizata e veteranëve të Luftës, ka reaguar pas ftesës së ish-deputetes së AAK-së, Time Kadrijat nga Gjykata Speciale. “Për më shumë se një dekadë, ishim dëshmitarë të dështimit total të drejtësisë ndërkombëtare në Kosovë, e cila...
Përfaqësuesja e Kosovës U21 ka publikuar emrat e lojtarëve që do të luajnë kundër Anglisë. Në këtë listë mund të vërehen disa lojtarë të rinj që i janë bashkuar ekipit të Kosovës, si Valdrin Mustafa, Gëzim...
Kosova për të gjashtin vit do të propozojë kandidatin e vet për nominim për edicionin e 92-të të çmimeve “Oscar”. Të martën, Qendra Kinematografike e Kosovës ka ftuar të gjithë filmbërësit e interesuar që t’i dërgojnë...
Gjykata Penale e Shkupit sot pritet të vendosë për fatin e ish- UÇK-së Tomor Morina, i cili gati dy javë më parë u ndalua në vendkalimin kufitar Bllacë për shkak të një urdhër ndalimi të...
Notuesi hungarez Kristof Milak ka befasuar të gjithë duke thyer rekordin botëror në garën e 200 metrave në notë në stilin flutur. 19-vjeçari regjistroi kohën prej 1:50.73, duke thyer rekordi e mbajtur prej më shumë...
Kryeministri i dorëhequr Ramush Haradinaj niset sot drejt Hagës, ku do të pyetet nga prokurorët e Gjykatës Speciale për krimet e pretenduara të UÇK-së. Dje ai i njoftoi me anën e një letre krerët e...
Sot bëhet vënia e gurthemelit të Muzeut të gjenocidit serb “Bllaca 99”, në fshatin me të njëjtën emër të komunës së Hanit të Elezit, Kosovë. “Në kujtim të eksodit të ‘99-ës dhe të rënëve për liri,...
Nënkryetari i Partisë popullore të Serbisë, Zdravko Ponosh ka reaguar në deklaratën e ministrit të mbrojtjes Aleksandar Vulin rreth caktimit të kufijve dhe mbrojtjes së tyre, duke thënë se “vetë Vulin e ka pranuar se...
Më 10 prill 2019 në fshatin Bllacë të Hanit të Elezit do të shënohet 20-vjetori i gjenocidit serb dhe spastrimit etnik “Bllaca 99”, Po në atë ditë do të vendoset gurthemeli i Muzeut të Gjenocidit Serb. Për...