E shtunë, 31 Tetor, 2020
Bejtulla Islami nga Shkupi, i punësuar si shofer në kompaninë ” Vardar Express” thotë e është trajtuar keq dhe me padrejtësi nga një policë shqiptarë në vendkalimin kufitar Qafë Thanë. Ngjarja ka ndodhur më 11 shtator,...
Në një takim miqësorë mes presidentit të vendit dhe kreut të këshillit të Evropës, Stevo Pendarovski dhe Donald Tusk u këmbyen mendime për gjendjen e përgjithshme në Maqedoni dhe rajon, si dhe për aspiratat e...
Zvogëlim i përqindjes së shqiptarëve në institucione?! Parimi i përfaqësimit të drejtë dhe adekuat i të gjitha bashkësive etnike në administratën shtetërore dhe publike në Maqedoninë e Veriut, e që është i garantuar me Marrëveshjen Kornizë...
Gjysmë ore pas mesnate zyrtarë policorë nga SPB Shkup në atarin e Gazi Babës kanë privuar nga liria personin J.A. 48 vjeç, nga Shkupi. J.A. u arrestua për shkak se gjatë bastisjes tek ai është...
Vonesat në zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve dhe në themelimin e inspektoratit që do të jetë kompetent për monitorimin e përdorimit të tij ka bërë që ai të varet kryekëput nga vullneti i...
Informacioni për projekt strategjinë për Mbrojtje të Republikës së Maqedonisë së Veriut si edhe propozim vendimi për dërgimin e pjesëtarëve të Armatës për pjesëmarrje në operacionet paqeruajtëse “Mbështetje e vendosur” në Afganistan dhe në misionin...
Në Kuvendin e RMV-së u formua Iniciativë për një njësi zgjedhore, në të cilën janë përfshirë 12 deputetë nga 10 parti dhe një deputet i pavarur. Grupi, siç informojnë nga Iniciativa, është formuar në takimin...
Është përkeqësuar gjendja shëndetësore e ish Prokurores Speciale, Katica Janeva, këtë e ka konfirmuar avokatja e saj Irena Fërçkovska. Janeva e cila gjendet në paraburgim si e dyshuar në rastin “Reket”, është nën terapi mjekësore. Avokatja e...
Kryetari i Këshillit Evropian Donald Tusk sot do të qëndrojë për vizitë në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Tusk do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski dhe me kryeministrin Zoran Zaev. Pas takimit është paraparë pres konferencë...
Këshilli i prokurorëve në seancën e sotme ka sjell vendim që të hyjë në fuqi pjesa e vendimit me çka përfundimisht funksioni i Katica Janevës në prokurorinë e Gjevgjelisë pushohet, derisa ajo ka qenë pjesë...