E enjte, 11 Nëntor, 2021
Zvogëlim i përqindjes së shqiptarëve në institucione?! Parimi i përfaqësimit të drejtë dhe adekuat i të gjitha bashkësive etnike në administratën shtetërore dhe publike në Maqedoninë e Veriut, e që është i garantuar me Marrëveshjen Kornizë...
Vonesat në zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve dhe në themelimin e inspektoratit që do të jetë kompetent për monitorimin e përdorimit të tij ka bërë që ai të varet kryekëput nga vullneti i...
Në Kuvendin e RMV-së u formua Iniciativë për një njësi zgjedhore, në të cilën janë përfshirë 12 deputetë nga 10 parti dhe një deputet i pavarur. Grupi, siç informojnë nga Iniciativa, është formuar në takimin...
Është përkeqësuar gjendja shëndetësore e ish Prokurores Speciale, Katica Janeva, këtë e ka konfirmuar avokatja e saj Irena Fërçkovska. Janeva e cila gjendet në paraburgim si e dyshuar në rastin “Reket”, është nën terapi mjekësore. Avokatja e...
Kryetari i Këshillit Evropian Donald Tusk sot do të qëndrojë për vizitë në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Tusk do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski dhe me kryeministrin Zoran Zaev. Pas takimit është paraparë pres konferencë...
Banorët maqedonas të fshatit Idrizovë të komunës së Gazi Babës -Shkup të hënën do të protestojnë kundër hapjes së paraleles në gjuhën shqipe, nga klasa e gjashtë në shkollën fillore “Njegosh” të këtij fshati. Nëpër...
Pasi në publik u përmendën disa data për zgjedhje eventuale të parakohshme parlamentare në prill, maj, qershor ose tetor të vitit të ardhshëm, Alsat pyeti kreun e KSHZ-së, Oliver Derkovski nëse ishin gati për zgjedhje...
Që sot deri më 18 shtator në pjesën e vjetër të Qytetit të Shkupit në Çarshinë e Vjetër si dhe në Sheshin Filipi II do të mbahet manifestimi tradicional i 13-të dhe shumë i dashur...
Ja reagimi i plotë; “Kur flet BDI dhe Ali Ahmeti për sistemin e drejtësisë atëherë e kupton se në çfarë situate jemi ne si shoqëri dhe se sa ka degraduar sistemi politik në vend dhe sistemi...
Gjatë orëve të mbrëmjes dje në Shkup, në afërsi të sheshit Skenderbeu, janë paraqitur pllakate dhe grafitë nga qytetarë të revoltuar nga rasti i fundit që tronditi shtetin “Reket”. Në pllakat shihen emrat e lakuar të...